General

Discurs de Compromís al ple dels pressupostos municipals

Logo de Compromís
Logo de Compromís

Molt bona nit a totes i a tots, per fi tenim els pressupostos municipals per a enguany damunt la taula, han tardat una miqueta més del que caldria, però com diuen en castellà: Nunca es tarde si la dicha es buena, i per a nosaltres tot i que la dicha no és gran cosa, sí que cal aclarir que és molt millor dels pressupostos inicials que vostès ens van presentar fa ja més de dos mesos. Concretament aquell que vostè senyor alcalde no va tindre cap vergonya en anomenar el pressupost del govern de Benissa i que nosaltres hem intentat canviar-li el nom i passar a anomenar-lo el pressupost de totes i tots, que si bé és veritat que de bon tros no és el que nosaltres, el que Compromís, si estiguera en el govern, portaria hui al ple, però donada la situació actual, dins del mal, el millor remei.

I és que han sigut prou substancials les millores que s’han aconseguit reunint-nos amb vostès, a petició nostra sempre, després de moltes i moltes hores de reunions. Una d’eixes millores més importants obrir una partida inicial per a començar amb els treballs de redacció del nou Pla General, la inversió més important que ara mateix necessita Benissa, i dic començar, perquè lamentablement tot i no tindre ordenament urbanístic des de fa més de tres anys després que el Tribunal Superior de Justícia l’anul·lara, encara estem en un vergonyós punt inicial que farà que difícilment puguem tindre’l llest aquesta legislatura, i més quan les comissions informatives d’urbanisme passen cada mes sense punts importants que tractar ni sense avançar el molt de treball que queda per fer, amb la conseqüència que bona part dels benissers que treballen en el sector serveis es veuen afectats, i per tant la pràctica totalitat de la població. Sense anar més lluny el nombre de benisseres i benissers sense treball ha pujat el passat mes de gener en 23 persones superant de nou els més de 800 ciutadans de Benissa sense un lloc de treball, xifres a tindre molt en compte. Això, unit al fet que vostè està més pendent del seu lloc d’assessor en la Diputació que de ser l’alcalde d’este poble i que es passa més temps a Alacant que a Benissa ens porta a una paralització mai vista en este poble de quasi 12.000 habitants que necessita un alcalde que estiga ací, a l’atenció directa dels seus ciutadans, al seu servei, i posant Benissa per damunt de tot, li recorde que fins i tot hem canviat el dia dels plens perquè el seu treball en la Diputació està per damunt de l’òrgan de control més important que compta un Ajuntament. El que li demanem des de Compromís és que a partir d’ara mateix passe més temps al poble del qual és alcalde, que li cal una major dedicació, i si pot, en el seu temps lliure, el pot també passar treballant en la forta regeneració política que necessita el seu partit de manera urgent.

No obstant això, com això tampoc no es culpa seua del tot, continuem amb algunes de les propostes i compromisos amb els quals hem arribat a un acord amb vostès, alcalde i equip de govern, perquè Compromís s’abstinga en aquests pressupostos, la raó és que pensem que Benissa quedaria molt tocada i en un estat encara pitjor del que està passant actualment si continua sense uns pressupostos municipals aprovats i al dia, per això el nostre vot és el d’una abstenció responsable i amb sentit de lleialtat institucional per a este principi de legislatura que vam començar este estiu per a evitar que el nostre poble es quede sense pressupostos i per tant en situació de més bloqueig i sense cap tipus d’inversions, ni poques ni moltes, abstenció sobre la qual al final del meu discurs tornaré a referir-me.

Com deia, en breu també li donarem una solució definitiva a l’etern problema del carrer Calp i de l’entrada perillosíssima al barri de La Capella, per fi, després de 12 anys tancat l’alberg municipal situat al Convent dels Pares Franciscans obrira les seues portes, es va inaugurar en abril del 2007, es dotarà d’una partida especial en cas que lamentablement continue esta sequera que estem patint i haguérem d’actuar d’urgència este estiu i evitar així que Benissa es quedara sense aigua, traslladar les dependències del Casal dels Joves a la Casa del Sol i la Lluna, un edifici més acord per albergar xiquets i joves i sense barreres arquitectòniques és també un d’eixos compromisos, es crearà per fi enguany un fòrum adequat perquè els ciutadans de Benissa puguen debatre, donar idees i propostes pel que fa al futur i al present del nostre poble, condicionarem la Sala del Consell, més coneguda com la Llotja de Contractació, i li posarem un ascensor que compartirà amb l’arxiu municipal per poder obrir-la de nou. Feia molta llàstima que un dels edificis més antics i emblemàtics del nostre poble portara tants anys tancada i desaprofitada, augmentarem també i prestarem major i especial atenció a la nostra zona de costa, tota la franja litoral importantíssima per a Benissa que lamentablement tant de temps ha viscut d’esquena a la mar, sense invertir el que li cal.

Impedirem que les escoles velles acaben caient a terra sense ningú que ho evite, des de Compromís ens alegra saber que per fi tots els partits polítics han entés la importància d’aquest edifici en continua degradació que cal salvar a tota costa, nosaltres ho hem defensat ací sempre, ara el que hem de buscar-li és una solució definitiva. Totes aquestes coses i algunes més que no cal citar ara i ací, conjuntament amb algunes rebaixes en partides que nosaltres trobàvem excessives i sobretot, que pensem que eixos diners poden destinar-se a altres coses més importants i més necessàries per a Benissa, ens ha fet que finalment com he dit abans optem per l’abstenció, condicionada evidentment a què vostés, companys del Partit Popular en el govern, compleixen amb allò que s’han compromés amb nosaltres durant aquest any 2016, també en què necessàriament si volen l’aprovació dels pressupostos municipals del 2017, hauran de canviar el xip i que els pròxims pressupostos siguen els de tot el poble utilitzant la ferramenta de fòrum o consell a obrir en un curt espai de temps. Caldrà que al maig pròxim, en conéixer el romanent exacte de tresoreria l’utilitzem amb trellat, també que a partir del mes d’octubre comencem a treballar sobre els pròxims pressupostos, que posem tots els programes electorals damunt la taula, els nostres compromisos amb la ciutadania benissera, en ells i hi han molts punts coincidents, caldrà triar tots aquells punts que portàvem de manera conjunta i portar-los a terme, també caldrà que continuem per la senda d’ajudar a qui menys té, als nostres veïns i veïnes més desprotegits en molts aspectes, i continuar pujant les partides de serveis socials, signar també el Pacte Municipal Antidesnonaments per a Benissa que vam enviar a la resta de grups municipals l’any passat per evitar que ningú al nostre poble puga perdre el seu habitatge, tot el que no siga anar per ahi no comptarà amb el nostre suport. Ho volem deixar ben clar, el nostre vot serà NO a cap altre pressupost que no tinga una important aportació ciutadana i de la resta de partits, el que li cal aquest Ajuntament és més participació en els assumptes públics. I per acabar este punt, i no menys important, caldrà també investigar al màxim tots aquells contractes amb gent investigada i imputada per delictes de corrupció i blanqueig de diners, els noms d’ells ja són de sobra coneguts per tots, han fet trontollar amb força el seu partit i el nostre poble, però lamentablement qui ho hem pagat ja de la nostra butxaca hem sigut els benissers i tots els valencians.

Pel que fa a nosaltres, a Compromís, continuem en la nostra oposició positiva i constructiva, de mà estesa i centrada en polítiques que ajuden a millorar la vida dels veïns i les veïnes de Benissa. Nosaltres sempre hem potenciat la cultura del diàleg entre totes les forces polítiques, tant amb el partit al govern, el PP, com amb la resta dels quatre partits en l’oposició, sempre intentant trobar punts de coincidència que facen possible arribar a acords interessants per a la ciutadania, Compromís ho hem dit sempre no vol estar en cap front antires, vol estar en un front proBenissa. Nosaltres sempre votarem a favor d’aquelles iniciatives que ens pareguen interessants i positives per al poble, sempre posant a Benissa per damunt de qualsevol altre interés, per exemple el partidisme propi, ens abstindrem si pensem que tot i ser bones eixes iniciatives caldria fer-les d’altra manera, com és el cas d’aquest punt, i votarem en contra de les que de cap manera pensem que beneficien el poble. Sempre, repetisc, donant alternatives, construint propostes, i escoltant a la ciutadania, a tota, els dos regidors de Compromís ho som de tots els benissers i benisseres i no només de qui ens van votar el passat mes de maig. Sempre conscients també, això ho hem de tindre tots clar, que les coses és fan més fàcilment i millor des del govern que des de l’oposició.

Per a finalitzar, ja acabe, a juny, en el nostre discurs d’investidura en el ple que el va fer a vostè alcalde, senyor Rosselló, tot i poder triar-ne altre de la banda progressista, citàvem a Joan Fuster i un dels seus aforismes més celebres, aquell de tota política que no fem nosaltres, serà feta contra nosaltres i hui finalitzem en altre de Jordi Carbonell, que la prudència no ens faça traïdors!, els dos molt encertats per als moments que estem vivint actualment.


Comentaris a la notícia

Voleu deixar un comentari a la notícia?